Historia zegarków mechanicznych

zegarki-atlantic-007Zegarek to przedmiot, bez którego żyjący współcześnie człowiek nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Chociaż nasi starożytni przodkowie nie dysponowali znanymi dziś zegarkami, to także dostrzegali potrzebę odmierzania czasu. Była ona niezbędna między innymi do określenia najlepszego momentu poszczególnych prac rolnych. Na przestrzeni wieków metody odmierzania czasu zmieniały się. Zegarki mechaniczne pojawiły się dopiero w średniowieczu.

Zdaniem badaczy pierwszy zegarek mechaniczny powstał w 1286 roku w Londynie w kościele św. Pawła. W następnym stuleciu zegary wieżowe zostały zbudowane w takich miastach jak Paryż, Bazylea, Wrocław, Strasburg, Frankfurt nad Menem, Norymberga oraz Metz. Na zegarek kieszonkowy trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać. Wyprodukował go w XV wieku norymberski ślusarz Peter Henlein. Wykonał on zegarek z żelaza, który mógł pracować 40 godzin i mieścił się w kieszeni płaszcza oraz sakwie na pieniądze. Zegarki na rękę powstały natomiast pod koniec XVIII wieku. Pierwszy został wyprodukowany w genewskich zakładach zegarmistrzowskich Jaquet- Droz i Leschot. Był to zegarek na bransolecie. Nie oznaczało to jednak, że zegarki kieszonkowe zostały wyparte przez te przeznaczone do noszenia na ręce. Poziom produkcji jednych i drugich zrównał się dopiero w 1930 roku. Następną ważną datą w historii zegarków jest rok 1967, kiedy to zespół złożony z inżynierów szwajcarskich i japońskich stworzył prototyp zegarka z mechanizmem kwarcowym. Był on wnikliwie testowany w Obserwatorium w Neuchâtel, co pozwoliło potwierdzić fakt, że mechanizm ten znacznie przewyższa mechanizmy tradycyjne.

Zegarki mechaniczne nadal cieszą się ogromną popularnością, chociaż poważną konkurencję dla nich stanowią zegarki elektroniczne. Pierwszy tego typu model, który otrzymał nazwę Pulsar P1 Limited Edition, został wyprodukowany przez firmę Hamilton Watch Company w 1972 roku. Wielu ludzi uważa jednak, że nowoczesne zegarki elektroniczne nie są w stanie dorównać zegarkom mechanicznym.